Zajištění příjmů je jednou ze základních součástí finančního plánu – ve velké většině případů ovšem není řešeno správně podle finanční gramotnosti. Přitom je to tak jednoduché.

Jak tedy na stabilní příjem?

Stačí se ptát – kolik to bude stát, když se daná situace stane.

Tři příklady správných výpočtů
 • Mám životní náklady 10 000,- měsíčně, jsem živnostník, mám rezervy 20 000,- a vážně onemocním. První dva měsíce nákladů mohu pokrýt z rezerv, zbytek již musím mít zajištěn denní dávkou při pracovní neschopnosti od 58. dne na 330,-/den.
 • Jsem programátor a při bruslení si zlomím nohu – stále mohu pracovat. Můj příjem se nesníží – není třeba bát se úrazů a vyhledávat „úrazovku“.
 • Jsme manželé a máme 2 děti, které měsíčně stojí 10 tisíc, a hypotéku, která měsíčně stojí 10 tisíc. Čistý příjem každého z rodičů je 20 tisíc a sám za sebe každý utratí 5 tisíc. Celkem tedy máme příjmy 40 000,- a výdaje 30 000,-, to je optimální rozpočet. Co se ale stane, když jeden z manželů vážně onemocní, umře, nebo bude trvale invalidní? Jsou to najednou další náklady a sníží se tím rodinný příjem na polovinu = pod nutné náklady potřebné k životu. Rodiny s dětmi a závazky v podobě dluhů by proto měly dle finanční gramotnosti být zajištěny právě proti těmto
  dlouhodobým vlivům na rodinný rozpočet. Výpočet je jednoduchý – sečteme si sumu dluhů a přičteme záporné měsíční cashflow vynásobené dobou, než budou děti samostatné.

  Princip správné myšlenky - jak na stabilní příjem
  Princip správné myšlenky – jak na stabilní příjem
Špatné výpočty pojistných částek
 • Když si zlomím nohu, chci za to aspoň tolik, abych si koupil auto.
 • Nemocný nebývám.. to nepotřebuji – chci úrazovku, měl jsem zlomenou ruku, mohl jsem být milionář!
 • Když umřu, chci, aby tu po mě dětem zbylo co nejvíc.

 

Závěrem může být asi jediné

Pokud chce člověk sázet, jsou tu sázkové kanceláře k tomu určené.

Pokud chce mít člověk stabilní příjem, potřebuje kvalitně nastavené pojištění od profesionála.

 

Se zajištěním stabilního příjmu souvisí i tvorba rezerv – hlavně těch krátkodobých